5 Ağustos 2010 Perşembe

SAVOY BALIK CİHANGİR

Cuma gecesi 3 eski dost kafaları çekmeye karar verdik. 3 kişilik grupta 2 adet boğa burcu bulununca yere karar vermemiz zor oldu. Kesin kararımız rakı ve balık yapmak istediğimizdi ve daha önce belirttiğim üzere balık yedik diye dükkan kirasının yarısını vermek istemiyorduk.

Cihangir’de oturan arkadaşım yeri kötü kendisi çok iyi olan bir yer var ister misiniz diye sordu , maksat muhabbet zaten kafaları çekmeye gidiyoruz dedik ve Savoy’un yolunu tuttuk.

Savoy Cihangir’de Savoy Pastanesi ile karşılıklı bir balıkçı. Tam önünde kocaman bir otopark var , otopark sebebiyle bulmak ve görmek de çok zor zaten. Birbirine çok yakın masalardan birine oturduğunuzda göreceğiniz manzara bu otopark ve önündeki cadde ama zaten Cihangir’de yüksek katlardan Haliç’e bakan bir mekanda değilseniz farklı bir manzara bulmak zor.

Biz de Cuma akşamı dışarıya bakan bir masaya yerleşip soğuk meze tepsisini beklemeye başladık. Geleni meze tepsisinden uskumru turşusu , köz patlıcan , cibes , haydari , ahtapot salatası , fava , beyaz peynir ve kavun söyledik ; tabi tüm bunların sebebi olarak da 1 büyük Tekirdağ .

Beyaz peynir harikaydı , genelde dikakt edilmiyor ama rakı için en önemli mezedir ve Savoy en iyisini veriyor, tam yağlı ve lezzetli sert Ezine. Fava İzmirdekiler kadar iyi ve taze , haydari tam kıvamında , ahtapot çok lezzetli. Cibes kötüydü ama çok normal zira mevsimi değil , mevsiminde de denemek lazım.

Fakat tüm bunlardan farklı olarak uskumru turşusu tam bir lezzet patlaması , gidenler sakın kaçırmasın. Üstüne kalamar tava geliyor pamuk gibi , balıkla söylenmez dememe rağmen paçanga geliyor ki harika bir paçanga ; muhalefetime rağmen bayıla bayıla yedim.

Yemeği sıcak almadan sonlandırmaya karar verince meyveler geldi. Rakı balık yapmaya gidip balık yememek de bana ve arkadaşlarıma yakışır ancak. Son yudumlarımızı da meyvelerimizle ve büyük bir keyifle bitirip kahveleri söyledik. Kahvenin yanında el yapımı bir fındık likörü geliyor ki şefimiz Hikmet içerkenki halimizi görünce ikincileri ikram etti. Geceyi çakır keyif ve yediklerimizin tadı damağımızda olarak sonlandırdık.

Savoy’un fiyatları oldukça makul. 1 büyük Tekirdağ , çeşit çeşit meze , 2 çeşit ara sıcak ve meyve – gerçi bundan para almamışlar - 140 tl tuttu ki 60 lira rakıyı düştüğümüzde komik bir bakiye kalıyor tüm yenip içilenlere.

Cihangir’e uğradığınızda aklınızın bir köşesinde bulunsun.


Afiyet Olsun . EAT RESPONSIBLY

Hiç yorum yok: