7 Şubat 2011 Pazartesi

MEZZALUNA


Cumartesi akşamı fırsat kuponlarımız elimizde yine fırsatçı bir akşam yemeğine doğru yelken açtık. Fırsat sitesi Mezzaluna’da akşam yemeği yarı fiyatına yazınca, okuycuların bileceği üzere, İtalyan mutfağı çok tarzım olmasa da kendimi 4 tane kuponalırken buluverdim.

Biz Hillside Trio’nun içinde yer alan şubelerine gittik. Açıkçası mekan için görüşüm pek olumlu değil, yolum Hillside’a düşmese burası için yolumu değiştirmem. İçerisi ferah olmakla birlikte hiçbir yere bakmaması ve alış veriş merkezi de olmaması nedeniyle sıkıcı. Buna bir de yer bolluğuna rağmen nedenini anlayamadığım dar masa düzeni eklenince ambiyanstan pek not alamıyorlar.Yemeklere dönecek olursak bi durup soluklanmak gerek. Gerçekten çok lezzetli. Bugün sadece 3-4 lezzetini tanıtabilecğim ama eminim benim tadına bakmadığım lezzetleri de yediklerim kadar iyidir.

Yemeğe salatayla başlarsak size eşimin aldığı Grano’yu ısrarla önereceğim. Salatayı sadece yemekle birlikte ortaya söyleyen beni bile tavlamayı başardılar bu salatayla. Grano bir buğday salatası, içine ayrıca elma, kuru kayısı, portakal, bol roka, taze kekik ve nar ekşisi eklenmiş. İçindekilerin dengesi, sosunun lezzeti, tüm bileşenlerin tazeliği o kadar mükemmel ki ana yemek olarak yanında güzel bir şarapla harika bir seçim. Zeytinyağları da sanat eseri olduğu için salata bu blogda özel olarak paragraf açılan ilk salata olmayı hak ediyor.

Ben Picci Alla Marco Polo yedim, İtalyan lokantlarında en komik bulduğum konu bu yemeklerin ismi konusudur. Bir satır ismi olan bu yemek aslen bildiğiniz spagetti, içindekiler ise uzakdoğu usulü pişen sebze ve tavuk. Ancak spagetti el yapımı olunca bu sitede o da ayrı bir paragrafı hak ediyor. Garsonumuz üzerine acılı zeytinyağı gezdiriyor ki midem bayram ediyor. Makarna sevmeyen ben çala kaşık saldırıya geçiyorum.

Üzerine söylenen tatlılarda sufle de pek bir numara yok. Ama ben suflenin yanında bir top sorbe istedim ki işte o bir harika. Sorbeyi pas geçmeyin, özellikle yazın ilaç gibi gelecektir.

Mezzaluna’da fiyatlar yüksek, yani biraz daha pahallı olsa boğazdaki İtalyan restoranlarına yaklaşaçak. Makarnalar mesela 20 – 30 lira arası, salatalar da öyle, pizzalar 24 – 36 lira arası ki en ekonomik olan pizza çünkü iki kişiye rahatça yeter, tatlılar 10 – 15 lira. Şaraplar şişesi 50 TL’den başlıyor tabi çok yükseklere kadar gidiyor, biz bir İtalyan Sangiovese seçtik, şişesi 60 liraydı ve enfesti. Tabi biz hesabın yarısını ödediğimiz için dokunmadı.

İtalyan mutfağını sevenler için öneriyorum ama bence İstinye Park şubesini deneyin ya da yazı bekleyip Suada'ya gidin. İzmir’dekinin yeri de fena değil.

Afiyet Olsun. EAT RESPONSIBLY.

Hiç yorum yok: