23 Ocak 2013 Çarşamba

LOKANDA PESKARIJA DUBROVNIK

Kurban Bayram'ında bir Türk geleneği olarak Dubrovnik'teydik. Uzun süredir siteye giremeyince bu yazı 3 ay sonraya kaldı. Geç olsun güç olmasın.

Dubrovnik anlatılanlar kadar güzelmiş gerçekten. Sırp bombardımanına inat yeniden ayağa kalkıp açık hava müzesi. Mutfağı ise Akdeniz mutfağı. Deniz mahsulleri, zeytinyağı, pizza ve makarna çeşitlerinin en iyi örneklerini bulmak mümkün.

Lokanda Peskarija limanda denize sıfır harika bir mekan. Teklifsiz, samimi ve uygun fiyatlı. Muhteşem deniz ürünleri yapıyorlar. Balığın çiftliğini zinhar ağzıma koymam ancak midye ve karides çiftlikleri ile dolu Hırvatistan'da lezzet sorunu yaşamadım.

Lokanda'da kocaman tencerelerde midye, kalamar, karides gibi deniz ürünleri yapıyorlar, bir de deniz mahsullü risotto yapıyorlar ki risotto sevmeyen ben bile bayıldım. 3 gün boyunca karides, kalamar ve midye yemekten son gün alerjiden kızardım sonunda.

Yolu Dubrovnik'e düşenler, ki her Türk Dubrovnik'i görecektir, burayı sakın kaçırmasın. Şarapla pişen midyeye limonu sıkıp sıkıp yemenin tadına varın zira tadımlık değil doyumluk, bir tencere. Jumbo karidesler sulu sulu ve belli belirsiz karides tadını bastırmayan bir sos ile geliyor, özellikle kafasını hüplete hüplete yemenin tadını anlatmak zor. Yanında güzel Hırvat şaraplarını sakın es geçmeyin, özellikle Dubrovnik'in yerel şaraplarını beyaz için öneriyorum. Bir akşam da yerel bira ile kalamar deneyin, o da kaçırılmaması gereken bir lezzet.

1 tencere midye ya da karides 10 avro, bizde olsa 5 katına zor yersin. Ucuz bulup benim gibi abanmayın, EAT RESPONSIBLY yazıyorum ama kendim uygulayamıyorum.

 yine de EAT RESPONSIBLY

Hiç yorum yok: